Disclaimer: We reserve the right to change class times, dates and locations based on student enrollment, instructor availability, and rental space availability. Should that happen, we will give ample amount of notice.

Class Placement: New students must take the online assessment test after they register in order to be placed into a class. Once classes have started, if after the first few classes students feel that their class placement was not the right fit, please communicate this to your instructor.

See below for Early Math Matters.

Douglas College (Coquitlam)

Classes are on Tuesdays or Thursdays
Day Class Time Room Instructor
Tuesday Alpha 5:30pm -  7:00pm D1025 Hee jin Hyun
Beta (late) 7:00pm - 8:30pm
Beta (early) 5:30 pm - 7:00 pm D1019 Ali Seyedfarshi
Gamma 7:00 pm - 8:30 pm
Omega 5:30 pm - 7:00 pm D1020 Calin Lucus
Epsilon 7:00 pm - 8:30 pm
Thursday Alpha 5:30 pm - 7:00 pm D1019 Diana Hristova
Gamma 7:00 pm - 8:30 pm
Delta 5:30 pm - 7:00 pm D1020 Calin Lucas
Calculus I 7:00 pm - 8:30 pm

 

SFU Surrey

Classes are on Sundays
Class Time Room Instructor
Alpha 9:00 am - 10:30 am SUR 2990 Hee jin Hyun
Beta (Morning) 10:45 am - 12:15 pm
Gamma 12:30 pm - 2:00 pm Jelena Pecelj
Beta (Afternoon) 2:15 pm - 3:45 pm
Calculus I 9:00 am - 10:30 am SUR 2995 Ali Seyedfarshi
Delta 10:45 am - 12:15 pm
Omega 12:30 pm - 2:00 pm
Epsilon 2:15 pm - 3:45 pm

UBC Vancouver

Classes are on Saturdays
Class Time Room Instructor
Beta 10:30 am - 12:00 pm MATH 203

Amanda Turcato
Alpha (Section 1)

12:15 pm - 1:45 pm
Alpha (Section 2)

2:00 pm - 3:30 pm
Gamma
(Morning)
10:30 am - 12:00 pm MATH 202 Pawel Chrzastowski
Delta  12:15 pm - 1:45 pm
Gamma
(Afternoon)
2:00 pm - 3:30 pm
Omega 10:30 am - 12:00 pm MATH 204 Ali Seyedfarshi
Calculus I 12:15 pm - 1:45 pm
Epsilon 2:00 pm - 3:30 pm

SFU Burnaby

Classes are on Saturdays
Class Time Room Instructor
Beta 10:45 am - 12:15 pm WM 2521 Sachiko Noguchi
Gamma 12:30 pm - 2:00 pm
Alpha 2:15 pm - 3:45 pm
Epsilon 9:00 am - 10:30 am WM 2523 Calin Lucus / Bianca Ungurean
Omega 10:45 am - 12:15 pm
Calculus I 12:30 pm - 2:00 pm
Delta 2:15 pm - 3:45 pm

 

BCIT (Burnaby)

Classes are on Sundays
Class Time Room Instructor
Alpha 9:00 am - 10:30 am SE6-108 Diana Hristova
Beta 10:45 am - 12:15 pm
Gamma 12:30 pm - 2:00 pm

 

Semiahmoo Secondary School (South Surrey)

Classes are on Mondays
Class Time Room Instructor
Beta 5:30 pm - 7:00 pm 110 Ali Seyedfarshi
Delta 7:00 pm - 8:30 pm
Alpha 5:30 pm - 7:00 pm 111 Teresa Galido
Gamma 7:00 pm - 8:30 pm

 

KPU Richmond

Classes are on Thursdays
Class Time Room Instructor
Alpha 5:30 pm - 7:00 pm 1360 Mike Shen
Beta 7:00 pm - 8:30 pm
Delta 5:30 pm - 7:00 pm *please check below Pawel Chrzastowski
Gamma 7:00 pm - 8:30 pm

Gamma and Delta at KPU

Please check schedule:
Date Classroom
Oct 4 Main 2550 Side A
Oct 18 Main 2435
Nov 1 Main 2435
Nov 8 Main 1420
Nov 22 Main 2435

 

Early Math Matters - Wesbrook Community Centre

Classes are on Saturdays with Branka Bajgoric
Age Time
5/6 11:00 am - 11:45 am
4/5 10:00 am - 10:45 am